علت من اخبار

 /  اقتصاد

وزیر کار: گزارش مشکلات صنفی و راه‌حل‌های پیشنهادی ارائه شود

تهران- علت - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رفاه کارگران را از اولویت‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دانست و از تشکل‌ها خواست راه حل‌های خود را در این زمینه ارائه کنند.

وزیر کار: گزارش مشکلات صنفی و راه‌حل‌های پیشنهادی ارائه شود

به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری علت به نقل از ایرنا از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی، حجت الله عبدالملکی در نشست بررسی مشکلات صنفی و راه‌حل‌های پیشنهادی سراسر کشور اظهار داشت: نمایندگان تشکل‌های کارگری با عشق و بدون منافع مالی فعالیت می‌کنند و برخی از آنها راه زیادی را طی کرده‌اند تا در این نشست نقطه‌نظرات و دغدغه‌های خود را ارایه دهند.
وی یادآور شد: بخشی از دغدغه‌ نمایندگان تشکل‌های کارگری که شامل رفاه کارگران، امنیت شغلی، مسکن و رفاه اجتماعی است به موضوعات کلان کشور برمی‌گردد، هر یک درصد تورمی که در جامعه بالا می‌رود، بخشی از رفاه جامعه از جمله کارگران کاهش پیدا می‌کند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: رفاه کارگران بخشی از موضوعات کلان کشور است، ما مدافع حقوق کارگران هستیم، اگر تورم را مدیریت کنیم، کارگران ‌دغدغه دستمزد و مسائل معیشتی را نخواهند داشت و از سوی دیگر تولید کننده نیز به مشکل بر نمی خورد.
عبدالملکی از همه تشکل‌ها درخواست کرد گزارشی از مشکلات صنفی و راه‌حل‌های پیشنهادی ارائه کنند تا این مسائل در کمیته‌های تخصصی مسکن، دستمزد و قراردادهای کارگری دسته‌بندی، مطرح و پیگیری شود.
وی تاکید کرد: در این کمیته‌ها تعدادی از نمایندگان کارگران و مجلس شورای اسلامی عضو خواهند شد و برنامه عملیاتی آن تدوین می‌شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: بخشی از مشکلات، خارج از اختیار این وزارتخانه است و باید در دولت پیگیری شود که در این باره قول قطعی خواهم داد.
وی مسائل جامعه کارگری را از دغدغه های آیت‌الله رئیسی عنوان کرد و گفت: مجلس شورای اسلامی نیز مجلس انقلابی و پای کار است که امیدواریم کارها جلو برود و گره‌ مشکلات حل شود.
افزایش ظرفیت تشکل‌های کارگری تا دو برابر
حاتم شاکرمی، معاون روابط کار نیز، گزارشی از وضعیت تشکل‌های کارگری در کشور ارائه داد و گفت: ۱۳ هزار و ۸۴۷ تشکل کارگری و کارفرمایی در کشور وجود دارد که از این تعداد ۱۱ هزار و ۶۸ تشکل به تشکل‌های کارگری مربوط است و ۲ هزار و ۷۷۹ تشکل نیز تشکل‌های کارفرمایی هستند.
وی افزود: هم اکنون بر اساس قانون، چهار تشکل کارگری اصلی در کشور فعالیت دارد که شامل شورای اسلامی کار و نماینده کارگران و انجمن‌های صنفی کارگری می‌شود.
شاکرمی تصریح کرد: کانون کارگران بازنشسته در سطوح مختلف شهرستان، استان و ملی فعالیت می کنند.
معاون روابط کار ادامه داد: هم اکنون ۲ هزار و ۲۰۰ شورای اسلامی کار با حدود ۱۱ هزار منتخب به عنوان اعضای اصلی شورا و هفت هزار نماینده کارگران واحد وجود دارد و هزار و ۴۹۶ انجمن صنفی کارگران در کشور حدود هفت هزار و ۴۸۰ اعضای هیات مدیره این انجمن فعالیت دارند.
شاکرمی بیان داشت: همچنین ۳۵۳ کانون بازنشستگان در سطوح مختلف شهرستانی، استانی و ملی فعالیت دارند.
وی افزود: نمایندگان کارگران این تشکل ها مراجع تصمیم گیری مثل شورای عالی کار، شورای عالی حفاظت فنی ، شورای عالی اشتغال، مراجع حل اختلاف ، هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی، کنفرانس بین المللی کار و هیات های اجرایی مجموعه‌های فرهنگی و ورزشی نیز حضور دارند.
مشکلات اصلی کارگران؛ امنیت شغلی، معیشت کارگران و تشکل‌یابی
علی خدایی نایب رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور نیز در این نشست به عنوان نماینده کارگران در شورای عالی کار سه دسته از مشکلات اصلی کارگران را امنیت شغلی، معیشت کارگران و تشکل‌یابی عنوان کرد.
خدایی همچنین گفت: امروز دستمزد دریافتی کارگران حداکثر ۳۶ درصد از هزینه یک خانوار معمولی کارگران را پوشش می‌دهد.
به گفته نماینده کارگران در شورای عالی کار، درخواست کارگران این است هرچه سریع‌تر نشست شورای عالی کار در مورد رسیدگی به وضع معیشت کارگران و بررسی راهکار ترمیم قدرت خرید کارگران تشکیل شود.
وی همچنین خواستار جلوگیری از نفوذ جریان‌های سیاسی در حوزه تخصصی تشکل‌های کارگری شد.
امنیت شغلی، خواسته اصلی کارگران
سید محمد یاراحمدی نماینده مجمع نمایندگان کارگری عنوان کرد: ما خوشحال هستیم که آقای رئیس جمهور با کارکنان بهشت زهرا و کارگران معدن زغال سنگ طبس دیدار کرد و این نشان می‌دهد دولت به کارگران توجه ویژه‌ دارد.
به گفته وی، خواسته کارگران امنیت شغلی است و در کارگاه‌های یک تا ۱۰ نفره باید نماینده کارگران حضور داشته باشند تا صدای کارگران در تشکل‌ها شنیده شود.
به گفته این نماینده کارگران در شورای عالی کار، هر سال واژه‌های اقتصادی مطرح می‌شود اما قراردادهای کارگری به سه ماه و کمتر رسیده در حالی که قراردادهای اجاره منزل حداقل یک ساله است که با این شرایط کارگر امنیت فکری ندارد.
وی خواستار سه‌جانبه‌گرایی در اداره سازمان تأمین اجتماعی، تهیه اقلام سبد معیشت، حل مشکل مسکن کارگران و حذف شرکت‌های پیمانکاری در مورد کارگران شد.
اصلاح قانون بیمه بیکاری در دستور کار قرار گیرد
در ادامه این نشست ابوالفضل عنابستانی، عضو فراکسیون تعاون و اشتغال مجلس به اصلاح قانون بیمه بیکاری اشاره کرد و گفت: در شرایط کرونا، کارگرانی که حتی در سازمان تأمین اجتماعی ثبت نام نشده بودند، بیکار شده‌ و شغل خود را از دست داده‌اند.
وی با بیان اینکه لایحه اصلاح بیمه بیکاری ۱۰ سال است که در مجلس معطل مانده گفت: هر موقع آن را بررسی می‌کنیم با اصل ۷۵ روبرو می‌شود که مجلس نمی‌تواند طرحی که دارای بار مالی است مصوب کند، بنابراین از وزیر جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌خواهیم اصلاح قانون بیمه بیکاری را در دستور کار قرار دهد.
نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی همچنین در مورد طرح بیمه کارگران ساختمانی گفت: پیش‌بینی می‌شود حدود ۴۰۰ هزار کارگر ساختمانی در کشور داریم که بیمه نیستند و سازمان تأمین اجتماعی هم زیر بار بیمه آنها نمی‌رود که باید فکری برای کارگران ساختمانی داشته باشیم.
عضو فراکسیون تعاون گفت: باید صندوق تأمین اجتماعی و هیأت امنای تأمین اجتماعی احیا شود و کار آن را به خود کارگران و کارفرمایان واگذار کنیم. کارگران قیم نمی‌خواهند و ما در مجلس آمادگی داریم قانون را اصلاح کنیم و در فراکسیون تعاون و صحن مجلس برای اصلاح قانون کار تلاش می‌کنیم.
نوروزی دیگر نماینده مجلس در این نشست اظهار داشت: در حال حاضر ۱۱.۳ هزار عنوان قانونی در کشور داریم که باید بسیاری از این قوانین تنقیح شوند بحث امنیت شغلی کارگران، ساماندهی قراردادهای موقت کار از جمله این موارد است.
وی بر اجرای سه‌جانبه‌گرایی با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در مورد قوانین کار و کارگری تاکید کرد.

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پربازدیدترین

پربحث ترین