علت من اخبار

 /  آفریقا

رأی الیوم؛ ماجرای «کودتای ساختگی» سودان و اشتباهات راهبردی ژنرال‌ها

سردبیر روزنامه رأی الیوم، با ذکر شواهد غیرقابل انکار که مؤید ساختگی بودن کودتای اخیر در سودان است، به بررسی سه اشتباه راهبردی فاجعه بار ژنرال‌های سودانی که موجب قرار گرفتن این کشور در آستانه فروپاشی شده، پرداخت.

رأی الیوم؛ ماجرای «کودتای ساختگی» سودان و اشتباهات راهبردی ژنرال‌ها

به گزارش خبرگزاری علت به نقل از فارس، «عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه «رأی الیوم» چاپ لندن، در تحلیل اخباری که طی چند روز اخیر درباره کودتای نافرجام در سودان منتشر شد، نوشت که این یک کودتای نظامی ساختگی بود و شواهد انکارناپذیری در این‌باره وجود دارد.
صبح روز سه‌شنبه پیش (۳۰ شهریور) بود که تلویزیون رسمی سودان، ناگهان پخش زنده برنامه‌های خود را متوقف و اعلام کرد در این کشور کودتایی نافرجام صورت گرفته است. سپس اخباری در خصوص بازداشت کلیه عاملان این کودتا منتشر شد. این کودتا بدون هیچگونه تیراندازی خنثی شد و گزارشی از کشته و جراحت کسی منتشر نشد و چند ساعت پس از انتشار این خبر اعلام شد که اوضاع در پایتخت سودان آرام است، همه مسیرها باز و همه فروشگاه‌های دولتی به طور عادی کار می‌کنند.
عطوان با انتشار یادداشتی در تحلیل این اخبار می‌نویسد که حکومت کنونی سودان با ادعای ناکام گذاشتن تلاش برای انجام کودتا در این کشور، افسران رژیم سابق و وابسته به «عمر البشیر» رئیس‌جمهور مخلوع سودان که در حال حاضر در زندان «کوپر» به سر می‌برد، متهم ردیف اول این اقدام معرفی کرد.
به اعتقاد نگارنده، سودان پس از آن‌که، در روزهای پایانی حکومت عمر البشیر، سلاح خود را به دوش اردوگاه آمریکایی انداخت، شرایطش از بد به بدتر رسید و این بدبختی با پناه بردن رژیم نظامی کنونی حاکم بر کشور به «معاشقه» با رژیم صهیونیستی و امضای توافق عادی‌سازی روابط موسوم به «ابراهیم» به اوج خود رسید.
در ادامه این یادداشت آمده است: «اطلاعات مرتبط با این کودتا، اندک است و از یک منبع واحد که آن‌ هم، حکومت نظامی کنونی و سخنگوی آن است، آمده است. علاوه بر آن اخباری نیز درباره بازداشت ۱۱ افسر و چند سرباز بر اساس بیانیه "حمزه بلول" وزیر اطلاع‌رسانی و فرهنگ سودان در دست است. برخی اخبار نیز حاکی از آن است که کودتاچیان وابسته به نیروهای زرهی سودان هستند».
عطوان در ادامه به نقل از یکی دوستان روزنامه‌نگار حرفه‌ای خود در خارطوم می‌نویسد که این کودتا کاملا «ساختگی» است مانند هفت کودتایی که پیشتر از سوی رژیم نظامی کنونی ادعا شده بود. این خبر را «محمد الفکی سلیمان» عضو شورای حاکمیت اعلام کرد و از مردم خواست تا از«انقلاب» محافظت کنند. اما حتی یک غیرنظامی نیز به این درخواست پاسخ نداد و پدیده قابل توجه در همه این کودتاها این بود که حتی یک ژنرال به محاکمه کشیده نشد و محکوم نشد.
عطوان می‌نویسد: «اکثر کودتاهای نظامی در سودان شامل کارزارهای گسترده بازداشت، استقرار تانک‌ها در خیابان‌ها و صداهای شلیک گلوله ‌ها بود، به استثنای این کودتا که در عرض چند ساعت مهار شد و همه چیز در کمتر از چهار ساعت به روال عادی بازگشت».
نگارنده در ادامه با اشاره به دیگر شواهد غیرقابل انکار در اثبات ساختگی بودن این کودتا می‌نویسد: «چند روز قبل از اعلام این کودتا، روزنامه ها و وب سایت‌های سودانی به طور گسترده در مورد احتمال کودتا در این کشور صحبت کردند و محمد الفکی سلیمان دو روز پیش در بیانیه‌ای گفت که دوره انتقالی با فعالیت روزافزون بقایای حزب منحله در داخل و خارج از کشور تهدید می‌شود».
سردبیر روزنامه رأی الیوم در ادامه نوشت که برخی جوانان انقلاب سودان در خصوص احتمال کودتا توسط خود ارتش سودان برای جلوگیری از انتقال قدرت از شورای حاکمیت و نیروهای نظامی به غیرنظامیان در ماه نوامبر آتی طی توافقی که میان دو طرف امضا شده، هشدار می‌دهند و از این موضوع سخن می‌گویند.
بنا بر این گزارش، سودان از هرج و مرج بی سابقه‌ای در رنج است، زیرا سلاح‌ها در سراسر کشور گسترده‌اند، و جامعه سودانی با این تراکم جمعیت بالا که با گرسنگی، فقدان حداقل سطح خدمات عمومی، گسترش جنایات و مواد مخدر و ناهنجاری‌های اخلاقی و وضعیت تمرد موجود در چندین ایالت در شرق، غرب ، شمال و جنوب آن عجین شده، در شرایط نابسامانی قرار گرفته است. بندر سودان بسته شده است، مرزهای آن با اکثر کشورهای همسایه در وضعیت التهاب قرار دارد و با همسایه بزرگ آن یعنی اتیوپی به دلیل عدم دستیابی به راه‌حل مسالمت‌آمیز در خصوص سد النهضه، در آستانه یک جنگ شبه حتمی قرار گرفته است.
عطوان در ادامه می‌نویسد که ژنرالهای سودان و وارثان فعلی حکومت، سه اشتباه راهبردی فاجعه بار مرتکب شدند که در پسِ فروپاشی که این کشور در حال تجربه آن است، قرار دارد.
نخست: افتادن در دام دروغ‌های آمریکایی و امضای توافق‌نامه جدایی جنوب در مقابل پایان رنج سودان و سودانی‌ها.
دوم: خالی کردن ارتش سودان از همه ارزشهای اخلاقی، نظامی و ملی و تبدیل بخش بزرگی از آن به شبه نظامیان و مشارکت دادن آن‌ها در جنگ در کنار ائتلاف سعودی و اماراتی در جنگ یمن.
سوم: امضای توافق نامه‌های عادی‌سازی سیاسی و امنیتی با دولت اشغالگر اسرائیل در ازای وعده‌هایی در خصوص حذف سودان از لیست تروریسم، روانه کردن میلیاردها دلار به سوی این کشور و حل بحران های شدید اقتصادی آن.
بنا بر این گزارش، هیچ یک از این وعده‌ها به استثنای حذف نام سودان از فهرست تروریسم آمریکا محقق نشد و هزاران سرباز سودانی از جبهه‌های نبرد در یمن، در تابوت و در سایه سانسور شدید خبری، به کشورشان بازگشتند. میلیون‌ها دلار به جیب‌ها ژنرال‌ها رفت و اکنون بسیاری از ایالت‌های سودان با شورش روبرو است. اما رهبری ارتش سودان و ژنرال‌های آن، با درگیری‌های داخلی، انحصار نفوذ و غارت بیت‌المال مشغولند.
به اعتقاد سردبیر رأی الیوم، سودان، اکنون مقابل دو گزینه قرار دارد: نخست بازگشت انقلاب مردمی با شتاب بیشتر از انقلاب قبلی، یا کودتای نظامی واقعی و گسترده شبیه به کودتای ژنرال «عبدالرحمن سوار الذهب» در سال ۱۹۸۵، به گونه‌ای که به وضعیت اسفبار کشور پایان دهد و آن را در مسیر دموکراسی و پارلمان منتخب قرار دهد.
وی در ادامه می‌نویسد: «شراکت نظامیان و غیرنظامیان، شراکت توطئه‌ها است. هر طرف علیه دیگری توطئه می کند، غیرنظامیان در مناطق مختلف سودان هیچ علاقه‌ای به ارتش ندارند، هویت وحدت جامعه سودان در حال فروپاشی است، دولت و نهادهای آن غایب هستند و به اعتقاد بسیاری از کسانی که با‌ آنها در خارطوم و خارج از آن تماس گرفته‌ام، آینده تاریک است وضعیت کنونی هرج و مرج نظامی، امنیتی و اقتصادی در این کشور نباید ادامه یابد و باید به مردم اصیل سودان و میراث تاریخی و شریف ملی آن‌ها رحمی شود».
۱۱ آوریل ۲۰۱۹ پس از تظاهرات گسترده مردمی در اعتراض به اوضاع نابسامان اقتصادی، «عمر البشیر» رئیس جمهور سابق سودان به دستور ارتش عزل شد. امر امر گروه‌های معترض سودانی را آرام نکرد و آن‌ها همچنان خواستار کنار رفتن نظامیان از قدرت و انتقال قدرت به یک شورای غیرنظامی و تشکیل دولتی دموکراتیک هستند.
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پربازدیدترین

پربحث ترین