علت من اخبار

 /  استانها

۱۲ مهرماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

استان‌ها- علت- این روزها با سرعت گرفتن واکسیناسیون و تمایل قشرهای مختلف به تزریق واکسن کرونا امید می رود که لحظه های تلخ و پرخطر دست و پنجه نرم کردن با این ویروس به زودی سپری می‌شود.

۱۲ مهرماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

تلاش دولتمردان برای تسریع در واردات واکسن از یک سو و رغبت مردم برای دریافت این واکسن و ایمنی نسبی به بیماری کووید ۱۹ دست به دست هم داده تا شمار مبتلایان و فوتی ها هر روز کمتر شده و روزنه امید به منظور بازگشت به زندگی روزمره گشوده شود.
مسوولان هم بر این مسئله تاکید کرده اند که با افزایش تعداد دریافت کنندگان واکسن کرونا، زندگی مردم تا حدود زیادی به روال قبل باز می گردد و محدودیت های هوشمند جایگزین تعطیلات برای گروه‌های مختلف شغلی در آینده نزدیک خواهد شد.
روند واکسیناسیون که ابتدا از سالمندان و کادر درمان آغاز شد به تدریج به دیگر قشرهای جامعه حتی اتباع غیر ایرانی نیز تعمیم داده شد و بر اساس اعلام مسوولان این افراد نیز به راحتی می توانند با مراجعه به پایگاه ها صرف نظر از مجاز یا غیرمجاز بودنشان واکسن کرونا دریافت کنند.
از آنجا که استان قم میزبان بیش از ۲۰۰ هزار تبعه خارجی از بیش از ۱۰۰ کشور جهان است کار واکسیناسیون برای این افراد با سرعت در حال انجام است و در این رابطه مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت قم گفته است: واکسیناسیون اتباع غیرایرانی هم‌زمان با آغاز واکسیناسیون شهروندان در قم شروع شد و در زمان حاضر نیز در همه پایگاه‌های فعال در سطح استان قابل انجام است.
محمد نیک‌پور با بیان این‌که امکان ثبت مشخصات اتباع غیرایرانی در سامانه سیب وزارت بهداشت وجود دارد، اظهار داشت: اتباع نیز برای تزریق واکسن کرونا باید پرونده الکترونیک سلامت در پایگاه‌های سلامت سطح شهر تشکیل دهند.
به گفته وی، مشکلی در واکسیناسیون اتباع غیرایرانی در قم وجود ندارد و استقبال اتباع نیز از طرح واکسیناسیون قابل قبول است.
البته در این میان هستند افرادی که با وجود تاکیدات بسیار مبنی بر دریافت واکسن کرونا از این اقدام سر باز می زنند و بر اساس اعلام مسوولان دانشگاه های علوم پزشکی اغلب کسانی که در بیمارستان‌های کرونایی استان بستری می‌شوند، واکسن نزده‌اند.
با توجه به اینکه تمامی تمرکز و برنامه‌ریزی‌های دولتمردان و کادردرمان بر اجرای دقیق واکسیناسیون است، اهتمام آحاد جامعه به دریافت واکسن کرونا می تواند ایمنی نسبی در مواجهه با این ویروس ایجاد کند و هر گونه اهمال کاری عواقب ناگواری برای فرد و اطرافیانش به دنبال خواهد داشت.
از تهران، ایلام و آذربایجان شرقی هم خبر رسیده که واکسیناسیون افراد ۱۲ تا ۱۸ سال در حال انجام است، در تهران اعلام شده است که با توجه به آغاز واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله و احتمال بازگشایی مدارس در آبان ماه، یکصد مرکز ویژه واکسیناسیون دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان در شهر تهران در نظر گرفته و از دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان خواسته شده که در اسرع وقت با مراجعه به پایگاه‌های تزریق واکسن نسبت به واکسیناسیون دانش‌آموزان اقدام کنند.
در ایلام نیز تاکنون ۶۵ درصد افراد بالای ۱۲ سال استان تاکنون حداقل یک دُز واکسن کرونا را دریافت کرده اند و آذربایجان شرقی هم ۴۰درصد دانش‌آموزان شامل ۲ میلیون و ۹۳۰ هزار نفر علیه ویروس کرونا واکسینه شده اند.
۱۲ مهرماه و آخرین خبرهای کرونایی از استان‌ها
توصیه ها و هشدارهای کرونایی از زبان متخصصان
- با آغاز طرح واکسیناسیون گروه‌های سنی ۱۲ الی ۱۸ سال و اجرای آن تا ۱۰ روز آینده، شاهد برگزاری حضوری کلاس درس در مدارس خواهیم بود.
- مادران باردار بالای ۱۲ هفته از شروع بارداری و تمامی افرادی که زمان نوبت دوم واکسن آنها فرا رسیده است برای واکسیناسیون به مراکز تعیین شده مراجعه کنند.
- هیچ ارتباطی بین آلرژی به غذا و دارو و تزریق واکسن کرونا وجود ندارد و کسانی که داروهای شیمی درمانی یا پیوند یا داروهای روماتیسمی خاص مصرف می‌کنند، حتما قبل از تزریق واکسن با پزشک خود مشورت کنند.
- توصیه بر این است یک هفته بین دو واکسن آنفلوآنزا و کووید ۱۹ فاصله تزریق رعایت شود.
- مزیت واکسن زدن این است که حتی سویه جهش یافته کرونا هم به صورت خفیف تری در بدن میزبان به صورت بیماری کووید ۱۹ بروز می کند و مهم تر از همه از میزان کشندگی آن کاسته می شود.
- تزریق هر نوع واکسنی ۲ نوع عوارض دارد که در همه واکسن ها وجود دارد ؛ یکی عارضه معمولی که تورم و قرمزی محل تزریق را در پی دارد و دیگر عارضه سیستمی است که تب ، سستی و بی حالی را شامل می شود در نتیجه شهروندان باید توجه کنند که بزرگ و بد جلوه دادن عارضه تنها عاملی در جهت تشویش افکار عمومی است و نباید به این مساله توجه کنند که سبب تاخیر در تزریق واکسن می شود.
- مشاهدات و آمارها نیز نشان می دهد تزریق واکسن کرونا باعث شده تا از میزان ابتلا افراد به نوع شدید و همچنین فوت افراد کاسته شود که شاید بتوان ملموس ترین نتیجه در این زمینه را به آمار ابتلا کادر درمان استان اشاره کرد که ابتلا آنها به بیماری را نداریم.
- به دلیل واکسیناسیون ۷۰ درصدی افراد بالای ۵۵ سال، مرگ و میر در این رده سنی بر اثر کرونا وجود ندارد.
- تجربیات ۲ سال اخیر در حوزه مدیریت و کنترل بیماری کووید ۱۹ نشان می‌دهد به طور معمول و بعد از هر تعطیلی، آمار مبتلایان، بستری شدگان و در نهایت فوتی های ناشی از شیوع این ویروس افزایش می یابد که این موضوع تنها ناشی از رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی، به ویژه اقدام به سفر بین استانی شهروندان در تعطیلات است.
۱۲ مهرماه و آخرین خبرهای کرونایی از استان‌ها
وضعیت کرونا در استان‌ها
آذربایجان غربی / یک میلیون و ۶۳۶ هزار نفر در استان، حداقل یک دُز واکسن کرونا را دریافت کرده اند و سهم این استان از تزریق واکسن ۳.۷ درصد است، ابتلای هزار و ۵۳ نفر و فوت ۱۹ بیمار طی ۲۴ ساعت گذشته
البرز / طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۴ بیمار بدحال کووید ۱۹ در استان جان خود را از دست دادند و ۸۷ بیمار بدحال در مراکز درمانی استان بستری شدند، از مجموع هفت شهرستان البرز ، طالقان در وضعیت آبی ، ‌اشتهارد زرد و پنج شهرستان دیگر در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند.
قم / وضعیت کرونایی قم که از ۲۳ تیرماه امسال در وضعیت قرمز از نظر شیوع کرونا قرار گرفته بود، براساس رنگ‌بندی اپلیکیشن ماسک، از بیستم شهریورماه جاری وارد مناطق پرخطر و نارنجی کرونایی شده ‌است.
قشم / تزریق بیش از ۱۲۱ هزار دُز واکسن ، مردم شهرستان قشم از واکسیناسیون استقبال مناسبی به عمل نیاورده اند، فوت ۲۳۹ نفر بر اثر ابتلا به کرونا تاکنون، هم اکنون ۱۴ نفر در بخش کرونا بستری هستند.
دزفول / رکورد واکسیناسیون سیار روستاهای کم‌برخوردار دزفول در یک روز شکسته شد، از آغاز طرح سیار واکسیناسیون تا امروز یک هزار و ۲۰۸ واکسن تزریق شده است، شهرستان دزفول در وضعیت نارنجی کرونا قرار دارد.
زنجان / با اجرای پویش هفته طلایی واکسیناسیون ۴۷ درصد زنجانی‌ها ۲ نوبت واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند که این رقم طی روزها و هفته‌های آینده بیشتر خواهد شد، تاکنون ۸۹۱ هزارو ۵۷۹ دُز واکسن در استان تزریق شده که از این تعداد بیش از ۶۲۱ هزار دُز اول و بیش از ۲۷۰ هزار نفر نیز واکسیناسیون دُز دوم بوده است.
خوزستان / تاکنون حدود سه میلیون دُز واکسن در خوزستان تزریق شده است که از این تعداد حدود ۲ میلیون نفر معادل ۵۹ درصد جمعیت خوزستان یک دُز و یک میلیون نفر معادل ۳۰ درصد جمعیت استان ۲ دُز واکسن را دریافت کرده‌اند، با توجه به اینکه کلاس‌های درس از آبان‌ماه به صورت حضوری برگزار خواهد شد لازم است دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۷ ساله هر چه سریع تر برای تزریق واکسن به مدارس مراجعه کنند، اکنون ۱۲ شهرستان خوزستان در وضعیت نارنجی، ۶ شهرستان زرد و ۹ شهرستان آبی کرونایی هستند، بیش از ۲هزار نفر از ساکنان روستایی و مناطق حاشیه‌ای اهواز واکسینه شدند.
کرمانشاه / در شبانه‌ روز گذشته ۶ نفر دیگر بر اثر ابتلای قطعی به کرونا فوت کردند و ۳۱۴ نفر شامل ۱۰۳ بیمار مثبت بستری و ۲۱۱ بیمار مثبت سرپایی مبتلا به کرونا در سطح استان شناسایی شد که در مقایسه با روز گذشته ۱۷۴ نفر بیشتر است، براساس رنگ بندی جدید وزارت بهداشت، شهرستان های سرپل ذهاب، پاوه، کرمانشاه، جوانرود، گیلانغرب و هرسین همچنان در وضعیت قرمز و شهرستان های سنقر و کلیایی، کنگاور، گیلانغرب، روانسر و صحنه هم در وضعیت نارنجی و شهرستان های قصرشیرین، ثلاث باباجانی و دالاهو در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.
همدان / فوت پنج نفر و شناسایی ۴۳۷ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، از ۱۰ شهرستان تابعه استان همدان، فامنین در وضعیت زرد و مابقی شهرستان ها در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند.
لرستان / جان باختن چهار بیمار و شناسایی ۳۲۵ نفر مبتلا به کرونا طی شبانه روز گذشته ، هم اکنون ۶۰۷ بیمار مشکوک و مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی این استان بستری و در حال درمان هستند، در زمان حاضر رومشکان و چگنی در شرایط زرد و مابقی شهرستان های لرستان در وضعیت نارنجی شیوع کرونا قرار دارند.
تازه‌ترین اخبار کرونایی کشور
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد:‌ ۲۳۸ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته جان خود را بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند و ۱۴ هزار و ۶۰۷ بیمار مبتلا به کووید۱۹ شناسایی شده اند.
در گزارش وزارت بهداشت آمده است: از دیروز(یکشنبه) تا امروز(دوشنبه) ۱۲ مهر ماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۴ هزار و ۶۰۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۱۶۳ نفر از آنها بستری شدند.
مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵ میلیون و ۶۳۸ هزار و ۷۳۵ نفر رسید.
طی ۲۴ ساعت گذشته، ۲۳۸ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۲۱ هزار و ۳۴۷ نفر رسید.
تا کنون ۵ میلیون ۱۱۵ هزار و ۷۹۶ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.
۵ هزار و ۷۲۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.
تا کنون ۳۲ میلیون و ۶۱۹ هزار و ۲۲۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
همچنین تا کنون ۴۱ میلیون و ۸۰۹ هزار و ۸۵ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۱۶ میلیون و ۹۵۰ هزار و ۷۵۵ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۵۸ میلیون و ۷۵۹ هزار و ۸۴۰ دُز رسید.
در شبانه روز گذشته یک میلیون و ۸۲ هزار و ۸۲۶ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.
در زمان حاضر ۱۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۹۸ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۷۶ شهر در وضعیت زرد و ۵۸ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.
در پایان هم ۳ گزارش بخوانید با این عناوین
دغدغه بازگشایی مدارس با وجود کرونا یا تداوم آموزش مجازی
۴۰۰ هزار تبعه خارجی بهره‌مند از واکسن کرونا و تلاش برای ایمنی همگانی
همنشینی با کرونا در مطب پزشکان

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پربازدیدترین

پربحث ترین