علت من اخبار

 /  فوتبال ایران

نویدکیا: جذب بازیکنان اسم و رسم دار دلیل بر جام گرفتن نیست

سرمربی تیم فوتبال سپاهان اصفهان گفت: اصرارم بر این بود بازیکنانی که یک سال برایم زحمت کشیدند پول بیشتری بگیرند و به همین خاطر قرارداد بازیکنان جدید کمتر است.

نویدکیا: جذب بازیکنان اسم و رسم دار دلیل بر جام گرفتن نیست

محرم نویدکیا در گفت و گو با خبرگزاری علت به نقل از فارس در مورد شرایط باشگاه سپاهان در نقل و انتقالات و روند آماده سازی این تیم صحبت های زیر را انجام داد:

فارس: از فعالیت در نقل و انتقالات تابستانی راضی هستید؟

واقعیت این است که من خیلی به تغییرات اعتقاد ندارم، مگر اینکه شرایط خاصی پیش بیاید. مثل امسال که دو سه بازیکن ما به اروپا رفتند یا با یکی از بازیکنان از لحاظ اقتصادی به جمع‌بندی نرسیدیم و جدا شدیم. به خاطر همین در حد 5-4 بازیکنی که از ما جدا شدند یار گرفتیم و نیاز بیشتری هم نداشتیم. تا همین جا برای خودم راضی‌کننده بود.

ممکن است برخی بگویند فلان تیم چون در نقل و انتقالات خیلی یار گرفته، خیلی خوب عمل کرده یا فلان تیم کم یار گرفته پس خیلی بد عمل کرده، خیلی به این مسائل اعتقاد ندارم چون فکر می‌کنم تیم‌هایی که خیلی بازیکن جابه جا می‌کنند، از دیدگاه فوتبالی شاید دچار معضلاتی هم بشوند و این سوال مطرح می‌شود؛ چرا انتخاب‌هایی که می‌کنند انقدر مشکل‌دار بوده که بخواهند آن‌ها را جابه جا کنند.

فارس: با توجه به مهره‌هایی که جذب کردید، برخی می‌گویند سپاهان کهکشانی شده، به همین خاطر انتظارات از این تیم بالا رفته  و شاید هواداران سپاهان امسال صد درصد انتظار جام داشته باشند.

کهشکانی...! احسان حاج صفی ملی‌پوش ما بود و او را از دست دادم. از او به عنوان شماره 8 استفاده می‌کردم و به همین خاطر در پست او ریگی را گرفتیم. محبی را از دست دادم و به جای او فرشاد احمدزاده را گرفتیم. کی‌روش استنلی را از دست دادم و به جای او شهریار مغانلو را جذب کردیم. دروازه‌بان اول تیم را از دست دادم و به جای او دو دروازه‌بان دیگر گرفتیم تا خیالمان راحت‌تر شود.

در اصل کار خیلی پیچیده‌ای انجام ندادیم. فقط سعی کردیم جایگزین نفراتی که از دست دادیم را داشته باشیم. تیم خوبی داریم اما واقعیت این است؛ خیلی به این اعتقاد ندارم که چون بازیکنان اسم و رسم دارند می‌توانیم جام بگیریم. فکر می‌کنم این‌ها حرف‌های عامیانه باشد. خیلی از تیم‌ها هستند که بازیکنان زیادی می‌گیرند اما موفق نمی‌شوند. مهم این است که بتوانیم بازی به بازی نتایج خوبی بگیریم و مثل سال گذشته رو به جلو برویم. باید ببینیم بازیکنانی که گرفته‌ایم را می‌توانیم در تیم‌مان شکل بدهیم و آیا می‌توانند با تیم کنار بیایند؟ اگر بتوانیم به این موضوعات به صورت دقیق برسیم، شاید بتوانیم به انتظار جام هم داشته باشیم اما اگر بازیکنانی که گرفتیم نتوانند به تیم کمک کنند به مشکل هم می‌خوریم.

فارس: به جذب دو دروازه‌بان اشاره کردید، آیا حضور کریستوفر نت، دروازه‌بان اتریشی قطعی شده است؟

صحبت‌هایی انجام شد و فیلم‌های او را دیدیم. با رحمان احمدی در این مورد مفصل صحبت کردیم. او معتقد است که گلر خوبی است. البته دروازه بانان دیگری هم به ما معرفی شدند ولی من به همکارانم همیشه اعتماد و اعتقاد دارم. به خاطر همین همه آن‌ها را دور هم جمع کرده‌ام. اگر اعتقاد نداشتم، این کار را نمی‌کردم. به رحمان اعتماد دارم و نظرش روی این این بازیکن مثبت است. با هم در مورد خیلی از موارد به صورت مفصل حرف زدیم و به این نتیجه رسیدیم که  او را بگیریم. شاید مشکلات کوچکی وجود داشته باشد. مثلا اینکه قد او نسبت به سنگربانان دیگر کوتاه‌تر است اما مسائل دیگری در دروازه‌بانی برای من مهم است. اینکه 4 تا شیرجه می‌زنند و پنالتی می‌گیرند برای من خیلی مهم نیست. از لحاظ تاکتیکی برایم مسائل دیگری مهم است که فکر می‌کنم این گلر می‌تواند در این موارد به ما کمک کند.

فارس: در مقطعی هم بحث حضور سید حسین حسینی و رشید مظاهری در سپاهان مطرح شد.

برخلاف سید حسین حسینی که خودش و مدیر برنامه‌هایش علاقه داشتند به سپاهان اضافه شود نه خود ما خیلی، رشید را خودمان دلمان می‌خواست به تیم اضافه شود. با او صحبت هم کردیم اما بر سر یکی دو مسأله به جمع‌بندی نرسیدیم و تصمیم گرفتیم با هم همکاری نکنیم.

فارس: خط حمله سپاهان به نوعی آتشین شده، آقای گل لیگ برتر در این تیم حفظ و در کنار او شهریار مغانلو هم اضافه شد. می‌توان امسال انتظار دیدن گل‌های بیشتری از سپاهان را داشت؟

این موضوع به شرایطی بستگی دارد. اگر بخواهیم منصفانه حرف بزنیم، سال گذشته سجاد فصل فوق‌العاده‌ای را سپری کرد. امیدوارم امسال هم همین شرایط را داشته باشد.

شهریار را از سال قبل و زمانی که بحث آمدنم به سپاهان مطرح شد، در پیکان کامل دیده بودم. خیلی هم دلم می‌خواست این اتفاق بیفتد اما متأسفانه یا خوشبختانه که فکر می‌کنم بگویم خوشبختانه بهتر است؛ امسال این اتفاق افتاد که دلیل آن را هم می‌گویم. دوست داشتم شهریار به سپاهان بیاید اما او به اروپا رفت. بعد بحث علاقه سانتاکلارا به جذب محبی پیش آمد و اتفاقاتی افتاد که منجر به جابجایی این دو بازیکن شد و آن‌ها را عوض کردیم. دلم نمی‌خواست محبی را از دست بدهم اما وقتی دیدم می‌توانم این دو بازیکن را جابجا کنم بدون اینکه هزینه‌ای برای ما داشته باشد، کمی خیالم راحت‌تر شد که اگر یک بازیکن طراز اولم را از دست می‌دهم، یک بازیکن طراز اول که از سال‌های قبل هم بازی او را دیده بودم، به تیمم اضافه می‌شود.

این تعویض را با خیال راحت انجام دادم. حالا اگر می‌گویم خوشبختانه به خاطر این است که فکر می‌کنم شهریار الان متفاوت‌تر از آن بازیکنی است که در پیکان بود. فقط به خاطر 6 ماهی که به پرتغال رفت. الان یاد گرفته باید وارد درگیری‌ها شود، برای گل زدن بجنگد، کامل در اختیار تیم و تاکتیک‌پذیر باشد. این نیست که همه بدوند پاس بدهند و او گلزنی کند. باید خودش هم در مسائل دفاعی به تیم کمک کند. این موارد را قطعا در اروپا یاد گرفته و برای همین خوشبختانه است که الان بازیکن من شده، این موارد را در آنجا به او خیلی خوب یاد داده‌اند و خیلی از مشکلات من در این باره حل شده است.

فارس: به خاطر انتقال مغانلو به سپاهان هجمه‌های زیادی علیه این تیم به وجود آمد و حرف‌هایی در مورد هزینه نجومی این باشگاه در نقل و انتقالات مطرح شد. دفاعی در این زمینه دارید؟

نیازی به دفاع نیست. خودم پیش وجدانم راحت هستم. همه ما، باشگاه و اعضای هیات مدیره می‌دانیم که ریخت و پاشی نکردیم. با تعویض بازیکنان خیلی از مشکلاتمان حل شد. منصوری را با نیما میرزازاد تعویض کردیم و برایمان هزینه‌ای نداشت. محبی را با شهریار تعویض کردیم که این هم هزینه‌ای برایمان نداشت.

بازیکنان دیگر هم علاقه‌ای به جدا شدن نداشتند. قبل از اینکه لیگ تمام شود آن‌ها با خودم صحبت کردند. همه گفتند که نمی‌خواهند جدا شوند. من به بازیکنانم اعتماد دارم و آن ها هم به من اعتماد دارند و می‌دانند دروغ نمی‌گویم. برای همین سعی کردم تا جایی که می‌شود از تیمم مراقبت کنم. هیچ کدام از بازیکنان جدید از لحاظ مبلغی از بازیکنان سال قبل گران‌تر نیستند. اصرارم و خواسته‌ام از باشگاه بر این بود؛ بازیکنانی که یک سال برای من تلاش کردند و با تمام وجودشان آن بازی‌های درخشان را انجام دادند و نتیجه گرفتند، از باشگاه پول بیشتری بگیرند نه بازیکنانی که جدید می‌آیند. به خاطر همین مطمئن باشید مبلغ قرارداد بازیکنان جدید از بازیکنان قدیمی‌تر کمتر است.

فارس: نقش مدیریت را در نقل و انتقالات و آماده‌سازی تیم چطور می‌بینید؟

مدیریت خیلی به ما کمک کرد. با دیدگاهی که با محمدرضا ساکت داشتیم و بحث‌هایی که همیشه با هم در مورد همه چیز داریم، سعی کردیم در آرامش و روی مباحث فنی خودمان نفرات مورد نیاز را انتخاب و به تیم اضافه کنیم. معتقدم نفراتی باید اضافه شوند که مشکلی را از تیم حل کنند. اینکه چون یک بازیکن در بورس است یا فوتبالیست خوبی است، او را بگیریم، دیدگاه خیلی خوبی نیست. با ساکت و اعضای هیات مدیره در مورد همه چیز کامل صحبت می‌کردیم. خیلی با آرامش و بدون سروصدا سعی کردیم نفرات مورد نیاز را جذب کنیم و این اتفاق هم افتاد. فکر می‌کنم آنچه برای سپاهان در ذهنم بود را به خوبی برنامه‌ریزی کردیم. باید ببینیم چگونه می‌توانیم از بچه‌ها به خوبی استفاده کنیم که نتایج خوبی هم بگیریم.

فارس: روند آماده‌سازی تیم و تمرینات چگونه پیش می‌رود؟

برنامه‌ریزی خیلی خوبی انجام دادیم اما به هر حال روی کاغذ است. خیلی هم خوب پیش رفتیم اما به خاطر شرایط تیم، بچه‌ها روز پنجشنبه واکسن زدند. به خاطر همین مجبور شدیم دیروز و امروز تمرینات تیم را تعطیل کنیم که این برایمان معضل کوچکی است. امیدوارم بتوانیم در روزهای بعد آن را جبران کنیم چون برنامه‌ریزی ما کمی به هم می‌ریزد. من روی برنامه‌ریزی خیلی حساس هستم. باید خیلی با دقت این کار را انجام بدهیم تا این دو روز جبران شوند. چون در این دو روز سه جلسه تمرین را از دست دادیم اما واکسن واجب‌تر بود تا خیالمان راحت‌تر باشد.

بعد از آن، از شنبه کلاس مربیگری A آسیا در تهران شروع می‌شود و به من گفته‌اند که باید شرکت کنم. به همین خاطر یک اردو در تهران داریم. در دو هفته‌ای که من کلاس دارم، تیم در تهران تمرین می‌کند و در این اردوی آماده‌سازی دو بازی انجام می‌دهیم. بازی اول روز بیست و ششم با تیم نساجی خواهد بود و پنجشنبه اول مهر هم با گل گهر بازی می‌کنیم.

فارس: برخی تیم‌ها در فصل جدید تغییر سیستم و تاکتیک دارند، آیا سپاهان هم چنین برنامه‌ای را خواهد داشت؟

تغییر سیستم از نظر من موضوع پیچیده‌ای است. زمانی شما با توجه به نفرات و خریدهایی که انجام داده‌اید می‌خواهید تغییرات پیچیده‌ای ایجاد کنید و کلا ساختار تیم را عوض کنید. این مسأله ممکن است خیلی خوب باشد مثل زمانی که استراماچونی استقلال را با سه دفاع به صورت جدید آماده کرد. تغییر او امروزی بود و نه آن سه دفاعه‌ای که در قدیم بازی می‌کردند. استراماچونی تغییر خاصی در فوتبال ایران انجام داد که به نظر من خیلی هم خوب بود. تیم او به راحتی می‌توانست نسبت به حریفان برتری داشته باشد و حریفان از لحاظ تاکتیکی نمی‌توانستند مقابل‌شان عملکرد خوبی داشته باشند.

اما اینها تاوان دارد و تغییر دادن به این راحتی نیست. من سال گذشته با سیستمی که فکر می‌کردم می‌توانیم راحت‌تر بازی کنیم کار کردم. سیستم خوبی بود و نتایج خوبی هم گرفتیم اما چون سال گذشته وقت کمی داشتم، تغییرات پیچیده تاکتیکی زیادی نمی‌توانستیم داشته باشیم. اما امسال زمان داریم و به همین خاطر احتمالا روی یک سیستم دیگر هم کار می‌کنیم تا اگر شرایط خاصی به وجود آمد سیستم دومی هم داشته باشیم که بتوانیم آن را به اجرا بگذاریم. با اینحال در کل خیلی هم به سیستم‌ها اعتقاد ندارم. روی ساختاری که در فوتبال به آن اعتقاد دارم، دلم می‌خواهد بازیکنانم همه این موارد را درک کنند. وقتی بازیکنان این مسائل را به خوبی حس کنند، نیازی نیست انقدر تغییرات سیستم داشته باشیم.

فارس: شرایط و عملکرد ملی‌پوشان سپاهان به خصوص امید نورافکن را چطور می‌بینید؟

خیلی خوشحالم که سه بازیکن من در تیم ملی هستند. سال قبل احسان، پیام و حتی دانیال هم در تیم ملی بودند. برایم جای خوشحالی است که امسال گزینه‌های بیشتری نسبت به سال قبل داریم.

فارس: بازیکنان بیشتری می‌توانند از سپاهان در تیم ملی باشند؟

واقعا می‌توانند بیشتر هم باشند اما به هر حال این مسأله به دیدگاه سرمربی تیم ملی مربوط می‌شود. باید به آن احترام بگذاریم و اجازه بدهیم هر کاری که فکر می‌کند درست است را انجام بدهد. اینکه بگوییم چون تیم دوم هستیم، چرا فقط سه بازیکن داریم اما از تیم سوم یا ششم مثلا چهار بازیکن حضور دارند، حرف‌های عامیانه است. اصلا دلم نمی‌خواهد در مورد این مسائل صحبت کنم چون حرف‌های بچگانه است. باید این مسأله را به عهده سرمربی تیم ملی بگذاریم. هر مربی دیدگاه‌هایی در ذهن خودش دارد و دنبال نفراتی می‌گردد که به دیدگاهش بخورند، نه اینکه چه تیمی کجای جدول است.

من در این مورد هیچ وقت نظر ندادم. با اینحال امیدوارم بازیکنان بیشتری از ما به تیم ملی بروند که بستگی به نظر سرمربی دارد. اما بازیکنان خوبی دارم. آن‌ها سال قبل عملکرد خوبی داشتند و حق‌شان است که الان در تیم ملی باشند. بالاخره حضور در تیم ملی خیلی متفاوت است. واقعا خوشحالم که محمد کریمی و یاسین سلمانی در تیم ملی هستند. امیدوارم شانس هم به آن‌ها داده شود تا بتوانند قابلیت‌هایشان را نشان بدهند.

امید نورافکن هم بازی خیلی خوبی انجام داد. چون بازیکن من است در موردش نظر می‌دهم. در زمان‌هایی باید با اعتماد به نفس بیشتری بازی و در حمله بیشتر شرکت می‌کرد چون او قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای دارد. سال گذشته از من ایراد می‌گرفتند که امید را از هافبک به دفاع چپ بردم ولی الان خوشحالم که این دیدگاه من به درد گوشه‌ای از کار تیم ملی خورد و بازیکن من توانسته به تیم ملی کشورش کمک کند. او بازی فوق‌العاده‌ای انجام داد. سعی کرد با تمرکز خیلی بالا بازی کند. این خیلی مهم بود اما باید به او حق بدهیم، چون بازی اولش در این سطح بود. امیدوارم از بازی‌های بعدی با اعتماد به نفس بیشتری بازی کند. واقعا بازیکنی مانند امید نورافکن در فوتبال ما کم است.

فارس: عملکرد تیم ملی را در دو بازی که انجام داد چطور دیدید؟ با توجه به اینکه انتقاداتی در کنار تمجیدها هم وجود دارد.

از کسی که نتیجه می‌گیرد نمی‌توان بیهوده انتقاد کرد. خوب یا بد تیمش نتیجه می‌گیرد. اگر فوق‌العاده بازی می‌کرد و به عراق می‌باخت کسی می‌گفت فوق‌العاده بازی کرده؟ الان برده و با این شرایط فکر نمی‌کنم نیاز به انتقاد باشد. وقتی شرایط خوب نباشد همه می‌توانند نظرشان را بگویند. از یک مربی آلمانی پرسیدند بهترین دوست شما کیست، گفت جدول چون اگر بالای جدول باشم هیچ کس نمی‌تواند به من حرفی بزند اما اگر پایین باشم هر کسی به خودش اجازه می‌دهد در موردم نظر بدهد. به همین دلیل الان جدول نشان می‌دهد که باید به سرمربی تیم ملی احترام بگذاریم. باید به او اجازه کار بدهیم و کمکش کنیم که کارش را ادامه بدهد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پربازدیدترین

پربحث ترین