علت من اخبار

 /  مجلس

جزئیات بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی بهداشت

صلاحیت بهرام عین اللهی وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در مجلس بررسی شد؛ موافقان وزیر پیشنهادی وی را فردی عملیاتی و با برنامه دانسته و مخالفان معتقد بودند وزارتخانه در شرایط فعلی یک وزیر معمولی نمی‌خواهد.

جزئیات بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی بهداشت

 خبرگزاری علت به نقل از فارس: صلاحیت بهرام عین اللهی وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در جلسات علنی عصر دیروز و صبح امروز (دوشنبه اول شهریور) مجلس بررسی شد. در ابتدای این بررسی گزارش کمیسیون بهداشت و درمان گزارش خود را از بررسی سوابق، صلاحیت و برنامه‌های وزیر پیشنهادی بهداشت قرائت کرد. زهرا شیخی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان با قرائت این گزارش اعلام کرد: این کمیسیون پس از بررسی صلاحیت و انطباق مدارک، سوابق و برنامه‌های ارائه شده توسط وزیر پیشنهادی با اسناد بالادستی آقای بهرام عین‌اللهی به اتفاق آرا، فردی شایسته برای تصدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تشخیص داد.

 در ادامه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی هم در گزارشی  از موافقت این کمیسیون با برنامه‌های بهرام عین اللهی وزیر پیشنهادی بهداشت خبر داد. به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، رضا حاجی پور سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات با قرائت این گزارش اعلام کرد: بررسی برنامه های پیشنهادی جناب آقای دکتر عین اللهی نشان می دهد که ایشان از تسلط مناسبی بر مسائل آموزش پزشکی و درمانی کشور برخوردار می باشند و با عنایت به اینکه وی دارای پیشینه متناسب از جمله معاونت آموزشی وزارت بهداشت و ریاست بیمارستان شهید لبافی نژاد هستند و همچنین تحقیقات و پژوهشهای علمی فراوان که در رزومه ایشان دیده می شود، در نهایت با توجه به تعهد ایشان جهت ایجاد تحول در حوزه آموزشی وزارت بهداشت، کمیسیون با پیشنهاد تصدی ایشان برای پست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با اکثریت آراء موافقت کرد. دیدگاه مخالفان؛ از مطالبه توجه به طب سنتی تا کمبود پزشک در مناطق محروم عباس گودرزی نماینده مردم بروجرد در مخالفت با وزیر پیشنهادی بهداشت اظهار داشت: دسترسی به پزشک و خدمات درمانی  و انحصار ایجاد شده در ارائه خدمات پزشکی  و عدم تمایل پزشکان برای حضور در مناطق محروم از دغدغه هایی است که باید با جدیت دنبال شود. در کمیسیون بهداشت در خصوص بحث کمبود پزشک و بحرانی که در چند سال آینده با آن مواجه می شویم به وزیر پیشنهادی هشدار دادم در ۱۱ سالی که ایشان دبیر شورای  گسترش دانشگاه علوم پزشکی بودند نه تنها ظرفیت دانشگاه ها افزایش نیافت بلکه نسبت به زمان آغاز به کار ایشان این ظرفیت کاهش یافت. وی در ادامه تاکید کرد: ایجاد زیرساختهای جدید در حوزه علوم پزشکی مطالبه ملت ایران است. 

چین که بالاترین آمار کرونا را داشت اعلام کرده ۹۲ درصد کرونا را با طب سنتی مهار کرده است؛ ۱۴ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای کرونا برداشت کردیم اما یک دلار هم خرج طب سنتی نکردیم. * در برنامه عین‌الهی نشانی از وضع مطلوب دیده نمی‌شود علیرضا عباسی نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی هم در مخالف با عین الهی وزیر پیشنهادی بهداشت، خطاب به وی اظهار داشت: در بسیاری از بخش‌های برنامه تان نشانی از وضع مطلوب دیده نمی‌شود و مشخص نیست که چطور در این ۴ سال می خواهید کشور را به وضع مطلوب برسانید. نماینده مردم کرج در مجلس عنوان کرد: یکی از موضوعات قابل توجه در حوزه بهداشت و درمان توزیع امکانات بهداشتی و درمانی اعم از تعداد تخت بیمارستانی، تعداد بیمارستان فعال، تخت های ویژه و دانشگاه های علوم پزشکی در مناطق مختلف کشور است. برنامه شما برای عدالت در توزیع امکانات حوزه سلامت به ویژه در مناطقی که شاخص امکانات بهداشتی درمانی آنها از میانگین کشوری پایین تر است، چیست و چگونه می خواهید کشور را به وضع مطلوب برسانید. * جای خالی استراتژی رفع چالش‌های بهداشت در برنامه وزیر  فتح الله توسلی نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی بهداشت اظهار داشت: روز گذشته 648 هموطن ایرانی به دلیل کرونا در دل خاک آرام گرفتند و هزاران خانواده سوگوار شدند.

وی افزود: ناکارآمدی مدیریتی، تحریم‌های خارجی و بروز فساد در بخش‌های مختلف کشور مردم را به نظام بدبین کرده است. این در حالی است که در 28 خرداد مردم به آیت‌الله رئیسی رأی دادند که این کار آنها و درک این کار برای همگان لازم است. نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بهداشت و سلامت برای مردم مهم است؛ چراکه با سلامت می‌توان کار و زندگی بدون دغدغه داشت. اما در برنامه‌های آقای عین اللهی وزیر پیشنهادی بهداشت مطالب کلی‌گویی گفته شده است. وی افزود: برنامه استراتژیک خاصی از سوی وزیر پیشنهادی بهداشت برای رفع دغدغه‌ها، چالش‌ها و مشکلات حوزه بهداشت و درمان کشور وجود ندارد. توسلی خطاب به وزیر پیشنهادی بهداشت در بخشی از اظهاراتش تصریح کرد: آقای عین اللهی دختر و داماد شما آقای دکتر رضایی و سرکارخانم ندا عین اللهی که در سال 95 از استان گلستان فارغ التحصیل شده اند برابر سند محضری موظف بودند که 48 ماه در مناطق موردنیاز خدمت کنند اول اینکه محل خدمت آن ها در دماوند تعیین گردید و ثانیا بعد از 2.5 سال به تهران منتقل شدند که ان شاءالله هیچ رانت و پارتی در این زمینه وجود نداشته فقط سوال این است که چرا با وجود اینکه شهرستان ها به شدت به این نیروها نیاز دارند هردو بزرگوار به تهران منتقل شده اند آن هم دقیقا در زمانی که شما به عنوان وزیر پیشنهادی بهداشت به مجلس معرفی شده اید.  * وزیر پیشنهادی بهداشت عملیاتی نیست و فقط آموزشی است مهدی عسگری نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با برنامه‌های وزیر پیشنهادی بهداشت اظهار داشت: ما وزیر معمولی در شرایط بحرانی فعلی نمی‌خواهیم؛ وزیر بهداشت در رأس ستاد مقابله با کرونا است و هر تصمیمی بگیرد مهم بوده و حتی اختیاراتی فراتر از قانون اساسی و اعتباراتی ویژه در دست دارد. وی افزود: وزیر آتی بهداشت نباید سیاست‌های قبل را دنبال کند و ادامه روند قبلی اشتباه است به خصوص که تناقضات زیادی در تصمیم‌گیری‌ها به خصوص در کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا که از دوستان وزیر سابق بودند، دیده شد.

نماینده کرج در مجلس در ادامه با اشاره به برخی از تناقضات در تصمیم‌گیری‌ها در ستاد مقابله با کرونا عنوان کرد: یکی از مسئولان، خبر از تخصیص اعتبار 5 هزار میلیارد تومانی جهت خرید داروی رمیدسیور می‌دهد اما مسئول دیگری می‌گوید اگر بیمار شوید طبق پروتکل ها نباید از این داروها استفاده شود. عسگری گفت: درباره واردات واکسن یک بار می‌گوید وارد نمی‌کنند و یک بار می‌گویند باید وارد شود که همین باعث بی‌اعتمادی در میان مردم می‌شود. موافق: عین اللهی توانایی مدیریت حوزه بهداشت و درمان کشور را دارد در ادامه رضا آریانپور نماینده مردم مینودشت در مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی بهداشت اظهار داشت: وزیر پیشنهادی بهداشت باید فردی باشد که توانمندی‌ها و شاخص‌های لازم را داشته باشد؛ امروز کرونا چالش بهداشتی، امنیتی، اجتماعی و اقتصادی داشته و دارد که موجب رکودها و افت‌های زیادی شده است. وی افزود: قدرت مدیریت و مقابله با کرونا نشان‌دهنده قدرت حاکمیت و سیاست کشورها محسوب می‌شود، لذا باید وزیری انتخاب شود که حرف برای گفتن داشته باشد. نماینده مردم مینودشت در مجلس اظهار داشت:وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان توانایی مدیریت سیستم بهداشتی و درمانی و مقابله با این چالش‌ها را دارد؛ آقای عین اللهی با توجه به سوابق خود توانایی مدیریت حوزه بهداشت و درمان کشور را دارد. * اهمیت سلامت از امنیت کمتر نیست  محمدعلی محسنی بندپی نماینده مردم نوشهر در مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی بهداشت اظهار داشت: سلامت یکی از مهم‌ترین مولفه‌های توسعه کشور است که اگر مهم‌تر از امنیت نباشد کمتر از آن نیست. وی افزود: هیچ پدیده‌ای مانند کرونا نتوانسته اقتصاد، اشتغال، کسب و کار، فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی و شعائر مذهبی را درگیر کند و منطقی است که سکان چنین وزارتخانه‌ای به دست کسی بیفتد که تمرکز زیادی بر مناطق محروم داشته است.

نماینده مردم نوشهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: فقدان نظام ارجاع، پزشک خانواده، سطح بندی خدمات، نسخه نویسی الکترونیکی و پرونده سلامت دلیل اصلی ضعف بهداشت و درمان کشور است. محسنی بندپی گفت: امروز در شرایط  مطلوبی در موضوع کرونا نیستیم و اگر دغدغه مردم مناطق محروم و بیماران را داریم باید با آقای عین اللهی که برنامه‌های خوبی برای تحول در وزارت بهداشت و درمان دارد رأی دهیم. * 91 درصد برنامه‌های عین‌اللهی با اسناد بالادستی سلامت تطابق دارد  خلیل بهروزی‌فر نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی  هم در موافقت با وزیر پیشنهادی بهداشت او را شخصیتی انقلابی با روحیه جهادی و فرهنگ بسیجی معرفی کرد و ادامه داد: وی رئیس شورای بسیج  جامعه پزشکی کشور و دارای سوابق درخشان و صلاحیت‌های علمی و حرفه‌ای است.  وی افزود: دکتر عین‌اللهی تفکر توسعه‌ای دارد و سوابق گذشته ایشان این مسأله را تأیید می‌کند، بسیاری از دانشکده‌ها و دانشگاه‌هایی که در شهرستان‌ها در دوره وی شکل گرفته توانسته است اهداف آموزش پزشکی را محقق کند.  نماینده مردم فومن و شفت در مجلس خاطرنشان کرد: تطابق 91 درصدی برنامه‌های آقای عین‌اللهی با اسناد بالادستی بر اساس گزارش معاونت نظارت مجلس،‌ نشان از تخلف بالای ایشان در مسائل بهداشت و درمان کشور دارد. * عین‌اللهی یک فرد میدانی و جهادی است سیدجلیل میرمحمدی نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی به عنوان موافق بعدی وزیر پیشنهادی اظهار داشت:‌ همه انتقاداتی که مخالفان آقای عین‌اللهی مطرح کردند مربوط به 8 سال گذشته است که طرح تحول سلامت را به صورت خلق‌الساعه اجرا کردند و با اجرای آن طب سنتی را ضایع کرده و بخش خصوصی را بالا آوردند. وی افزود: دکتر عین‌اللهی شخصیتی است که جهادی عمل کرده و 7 سال از عمرش را برای درمان جانبازان گذاشته است.  نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همچنین با اشاره به موضوع بیماری کرونا گفت:‌کرونا یک بحث جمعی است و قرار نیست فقط توسط وزیر بهداشت حل شود یک آدم پابکار می‌خواهد که ایران را با خودش همراه کند. میرمحمدی با اشاره به سوابق ایثارگری وزیر پیشنهادی بهداشت خاطرنشان کرد: ایشان بعد از عملیات والفجر مقدماتی 2 هزار مجروح را به تهران آورد تا در ورزشگاه آزادی کارهای درمانی آنها انجام شود و یک ریال هم حق‌الزحمه از دولت نگرفت.

  وی ادامه داد: دکتر عین‌اللهی با توجه به سوابقش می‌تواند در مدیریت وزارت بهداشت و مسأله کرونا تحول ایجاد کند به شرط همراهی دولتمردان. عین‌اللهی: تا پایان بهمن واکسیناسیون عمومی را تمام می‌کنیم بعد از اظهارات موافقان و مخالفان بهرام عین‌اللهی وزیر پیشنهادی بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی در دفاع از برنامه‌ها و صلاحیت خود گفت: جهاد سلامت در طی چهل سال ادامه داشت و در دو سال اخیر به اوج خود رسید و جنگ جهانی برای مبارزه با کرونا در ایران هم موجب بسیج مدافعان سلامت شد و آنها را در خط مقدم نبردی دشوار قرار داد. وی افزود: اینجانب دشواری کرونا را با پوست و گوشتم حس کردم و اسفند 98کرونا گرفتم و مرگ را با چشمانم دیدم و امیدی به زنده بودن نداشتم و در آن شب‌ها روزهای سخت به‌یاری خداوند دستم را گرفت و جانی دوباره به من بخشید تا به میدان دفاع از سلامت بیایم و اجازه ندهم این پرچم سفید بر زمین بماند. عین‌اللهی ادامه داد: در کارزار مبارزه با بیماری کرونا خاضعانه در برابر اعتماد ارزشمند مجلس سر تعظیم فرود می‌آورم و در راه خدمت به مردم تا پای جان خواهم ایستاد و بر این باورم وزیر بهداشت وقتی وزیر مردم است که کنار مردم ایستاده باشد.

وی با تاکید بر اینکه عنوان وزارت وقتی برازنده وزیر است که برای سلامت مردم خود را به آب و آتش بزند و شب و زور و خواب و و خوراکش بهبودی بیمارانی باشد که رنج درمان به رنج بیماریشان افزوده شده است، گفت: دوشادوش مدافعان سلامتم و اگر مورد اعتماد قرار گیرم نمی توانیم درمان مردم را معطل تصمیم گیری‌ها کنیم و دفاع از سلامت مردم نباید معطل شخص یا چیزی گردد چون حفظ جان مردم نخستین اولویت دولت است. عین اللهی افزود: جان مردم مهمترین نعمت خداوند و حفظ آن نخستین اولویت دولت است و سلامت مردم خط قرمز ماست و دفاع از آن محور همدلی ایرانیان در دولت مردمی خواهد بود.  وی با تاکید بر اینکه ما می‌توانیم بر این ویروس منحوس غلبه کنیم و به امید خدا این کار را خواهیم کرد،‌ گفت: بیماری کرونا نشان داد سلامت، موضوعی تک بعدی نیست و بر همه ابعاد زندگی تاثیر می گذارد و از آن تاثیر می‌پذیرد و امیدوارم با اعتماد مجلس جهاد سلامت را در سنگر وزارت بهداشت ادامه دهم. وی با بیان اینکه اولین و مهمترین مسئله بیماری کرونا هست،‌گفت: امروزه در دنیا ثابت شده مهمترین عامل جلوگیری از کرونا واکسیناسیون است و کشورهایی که توانسته اند واکسیناسیون را به مقدار زیادی انجام دهند میزان مرگ و میرشان کاهش یافته است و یکی از برنامه های اصلی ما واکسیناسیون است و 120میلیون دوز واکسن لازم داریم و ناچار به واردات هستیم و از همه آنهایی که می توانند واکسن وارد کنند استفاده خواهیم کرد. وزیر پیشنهادی بهداشت ادامه داد: تا پایان بهمن امسال واکسیناسیون را تمام می‌کنیم و با استفاده از ظرفیت همه دستگاه‌ها این واکسیناسیون را انجام خواهیم داد. بر اساس این گزارش، صلاحیت وزیر پیشنهادی بهداشت در پایان بررسی صلاحیت تمام وزرای پیشنهادی در مجلس به رای گذاشته خواهد شد.  انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پربازدیدترین

پربحث ترین